Yalıçapkını

Kategori: Çerçeveler, Neler Diktim? | 0

Açılın, ben bir ambalaj atığını ileri dönüştürerek gezegeni kurtardım bugün;D

Şöyle bahsedeyim; bir bisküvi paketini kahve posasıyla renklendirip üzerine mavi desenli kumaşla kuş aplike ettim, biraz mavi suluboya serpip birkaç yazı ile de kolajımı tamamladım. Doğrusu tam olarak istediğim etkiyi alamadım ama yine de sonuçtan memnun kaldım. Bence denemeye değerdi. Bence çok güzel bir seri yapılabilir bu şekilde atık ambalajlarla.

Kuşları seviyorum. Aplike etmek için bir kuş türü seçene kadar oldukça zorlandım. Hepsi birbirinden güzel ve ilginç çünkü. Öyle bir güzellik ki tüm varlığımı ortaya koysam bir tane kuş tüyündeki sanata yaklaşamam. Anca böyle temsili resimlerle avunuyoruz işte 🙂

Yalıçapkını kuşunu biraz araştırdım. Tübitak’a ait bir sitede bulduğum bilgileri diktiğim yalıçapkını aplikesinin etrafına serpiştirdim. Görsel olarak yazı olması hoşuma gitti.

Yalıçapkını ismi nereden geliyor diye merak ettiniz mi hiç? Ben ettim. Rivayete göre yalılarda yaşayan kadınlar bu kuşu havada asılı halde görünce “aaa bizi gözetliyor bu çapkın kuş” ya da işte bunun gibi bir şey dedikleri için adı yalıçapkını olmuş kuşumuzun:) Daha ilginç bir hikaye beklerdim ama vikipedia böyle söylüyor yapacak bir şey yok. Bir diğer ismi de bahri 🙂 Sanırım deniz, göl, nehir gibi yerlerde takılıp balıkla beslendiği için böyle denmiş. İngilizcede ise “kingfisher” deniyor ki bence bu da çok havalı. Kraaaaalll 😀

Sonuç itibarıyla bu çalışmayı bir çerçeveye yerleştirip evimde sergilemeye karar verdim. Bence hoş oldu. Yanına farklı boylarda birkaç tane daha ekleyip bir kolaj yapılabilir.

Siz nasıl buldunuz çalışmamı doğrusu merak ediyorum. Instagram’da çok güzel yorumlar aldım. Yazımı okuduysanız ne düşündüğünüz hakkında yorum bırakırsanız çok sevinirim.

Sevgiler

Özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir