İki dönüşüm hikayesi

Kategori: Neler Diktim? | 0

Bahsedeceğim ilk dönüşüm hikayesi canım dikiş odam, atölyem, stüdyom artık ne denirse onun hikayesi. Geçen ay okuduğum “Kendine Ait Bir Oda” isimli kitabında Virginia Woolf her kadının kendine ait bir odası ve biraz parası olması gerektiğini anlatıyordu. Kendime ait odam uzun zamandır var çok şükür ama zaman zaman evdeki dönüşümler ve ihtiyaçlar sonucunda paylaşmak durumunda kalıyordum. Kitabın etkisi ve doğum günümde canım oğlumun bana seçtiği hediyelere bir köşe yapma fikri neticesinde odamı hızla tekrar düzenledim.

Eski kanepemi buraya aldım ve bazada yıllanmış parçalardan birkaç tane çıkarıp burada kullanmaya karar verdim. Dantelli, kanaviçeli oldukça vintage bir hava esiyor şu an ve bundan çok memnunum. Her fırsatta gidip güzel vakit geçiriyorum, hayallere dalıyorum. Stüdyomu dikiş dikmek dışında arkadaşlarımı ağırlamak, kahve içmek, kitap dergi okumak, kafa dinlemek, film izlemek vs için de sık sık kullanıyorum artık. Kendime ait odamı bir gün ev dışına taşıyıp sizlerle orada buluşmalar yapmak gibi hayallerim de var tabii ki.

İkinci dönüşüm hikayesi de bu hafta yaptığım ileri dönüşüm diyebileceğim dikiş projesi olan kumaş kaplı kalemliğe ait. Bu kalemlik aslında sofra tuzu ambalajı. O kadar kaliteli güzel bir kutu ki atmaya kıyamıyordum. En sonunda dönüştürüp kullanmaya karar verdim.

Bir gün yeni atölyemde 🙂 parça kumaşlarımı önüme alıp son derece basit formlar kullanarak ev, ağaç, araba şekilleri kestim. Bütünleyici bir unsur olarak çit yerine şerit dantel ekledim. Üstüne serbest dikiş tekniğiyle aplikeleri ve diğer detayları diktim.

Silindir forma uygun olması için önce kumaşın iki kenarını birleştirdim, sonra da yuvarlak şeklinde bir taban parçası ekledim. Ağız kısmını sürfile makasıyla kesip kutunun içine doğru katladım sadece, sabitlemedim yani. Bu şekilde eve kendi yaptığım şirin, fonksiyonel bir detay eklenmiş oldu. Ben çok sevdim. Odama da yakıştı.

İki dönüşümün hikayesini sizlere anlattım ama üçüncü bir tane daha var ki o da bütün bunlar olurken yaşadığım kişisel dönüşüm. Belki de Kafkavari bir dönüşüm 🙂 Ama o bu yazının konusu olmadığı için şimdilik es geçiyorum.

Dönüşümlerinizin daima iyiye, güzele doğru olması dileklerimle…

Özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir