Ben Özlem Yılmaz. Dikiş dikmeyi çok seviyorum ve üretimlerimi insanlarla paylaşmak için bu siteyi kurdum.

Dikişle Anadolu Meslek Lisesi Hazır Giyim Bölümünde tanıştım ve üniversitede Hazır Giyim Öğretmenliği okuyarak tanışıklığımı ilerletmiş oldum. Bu süre boyunca dikiş dikmekten tabiri caizse nefret ettim. Tekstil alanında bir süre özel sektörde görev yaptıktan sonra iş hayatının bana göre olmadığına karar verip ev tipi bir dikiş makinesi satın alarak evdeki kariyerime başladım. Özlemistan bu şekilde doğmuş oldu.

Çalıştığım süre boyunca internette bilhassa İngiltere’deki tekstil sanatçılarının çalışmalarını takip ettim. Bize gösterilen “dikiş”le onların yaptıklarının pek alakası yok gibiydi. Onların projeleri renkli, eğlenceli ve çok keyifli görünüyordu, dikiş teknikleri ise bize öğretilenlerin aksine gayet pratik ve hedefe yönelikti. Bu durum beni ufaktan cezbediyordu. Bu yüzden son işimden istifa ederken eve bir dikiş makinesi almayı ihmal etmedim.

Aklımda yıllardan beri kitap kılıfı projesi vardı ve bu süreçte ilk olarak kitap kılıflarımı diktim. O zamanlar popüler olan emeksensin.com sitesinde satışa sundum ve çok güzel bir ilgiyle karşılaştım. Kitap kılıfı pek bilinen görülen bir ürün değildi ve kitap severler tarafından kısa sürede keşfedilmiş oldum. Yoğun bir üretim dönemi geçirdikten sonra anne oldum ve tüm işlerime süresiz ara verdim.

Elbette bir kere keyfine vardıktan sonra dikiş makinemden uzak kalmam zor oldu. İmkanlarım nispetinde üretmeye devam ettim. Pandemiyle birlikte işimi tekrar rafa kaldırmak durumunda kaldım. Şu an vaktim, malzemelerim, şartlarım elverdiğince yeni şeyler üretmeye ve sizlerle burada ve instagramda paylaşmaya devam ediyorum.

Hikayem kısaca bu şekilde. Merak ettiğiniz bir şey varsa yorum bırakabilirsiniz.

Sevgiler

Özlem