Seccadem

” Beni kimsecikler okşamaz  madem,

Öp beni alnımdan, sen öp seccadem…”

                                            Necip Fazıl Kısakürek

 

 

 

Küçük kumaş parçalarını değerlendirmenin en kolay ve keyifli yöntemi kırkyama, nam-ı diğer patchwork olsa gerek.

Kullandığım teknik belki eski ve demodedir bilemiyorum ama bildiğim tek kırkyama tekniği bu ve yapımı da çok kolay. Ortadaki motiflerin oraya nasıl yerleştiğini de kimse çözemiyor. Çok uğraşmalı sanıyor insanlar.

Mavi-yeşil desenli kumaştan büyük çiçek motiflerini alacak şekilde kestim ve düz renkli parçaların ortasına bunları yerleştirdim.

Yapımını öğrenmek isteyenler buyursun.

Malzemeler:

 • Kırkyama kısmı için parça kumaşlar
 • Çerçeve ve ayak bölümü için kumaş
 • Kapitone
 • Cırt bant (Opsiyonel)

Kumaşlar:

 

Şema:

Kesilen parçalar:

Seccade tamamlandığında çiçekli parçalar 7×7 cm, düz renk parçalar 10×10 cm kalıyor. Ortaya yerleştirilen çiçekli parçayı daha büyük ya da küçük kesmek mümkün. Nasıl görmek istiyorsanız….

Bu kare parçalar haricinde mavi kumaştan çerçeve, kapitoneden de astar keseceğim. Onların kesimini daha sonraya bırakıyorum.

Şimdi temel motifi oluşturalım:

 

1. Desenli parçayı ikiye katlayıp fotoğraftaki gibi kenar kenara gelecek şekilde mavi parçanın üzerine yerleştiriyoruz.

 

2. Bunun üzerine de yeşil parçayı yerleştiriyoruz. Sağ kenara 1 cm’den*** dikiş çekiyoruz.

 

 

***Motifleri birleştirirken çizgilerin denk gelmesi için tüm dikiş paylarının 1 cm olması çok önemli. Bunu sağlamak için kumaş kenarını makinanızın baskı ayağının yanında bulunan çizgilere hizalayarak dikebilirsiniz. Çizgiler uymuyorsa iğneden itibaren sağa doğru 1 cm’ye küçük bir etiket yapıştırırsanız faydası olacaktır.

 

3. Mavi ve yeşil parçaları dışa doğru çekip desenli parçanın diğer kenarına aynı şekilde birer mavi ve yeşil parça daha yerleştirip dikiyoruz.

Elde ettiğimiz şekil şöyle oluyor:

 

Şimdi en kritik noktaya geldik. Desenli parçayı orta kısımdan iki yana doğru açıp dikişleri karşı karşıya getirerek orta noktadan iğneliyoruz. Dikiş paylarını da tırnak ütüsüyle ikiye açıyoruz. Bu şekilde orta noktadan kenara doğru düzelterek iğneliyoruz.

 

 

Bu şekilde yine 1 cm dikiş payı ile boylu boyunca dikiyoruz.

 

Veee yüzünü çevirdiğimizde tam orta noktaya konuşlanmış çiçek motifimizi görüyoruz. Arka kısım da gayet düzgün oluyor. Dikiş paylarını açarak motifi ütülüyoruz.

 

Bu motiften 12 adet hazırlıyoruz ve görmek istediğimiz şekilde diziyoruz. Sonra resimde gördüğünüz sıralama ile parçaları birleştirerek 3 tane şerit elde ediyoruz. Bu aşamada dikiş paylarımızı ütüyle açıyoruz.

 

 

 

 

Birleştirme işlemini yaparken önce dikişleri üst üste getirip iğnelersek tüm dikişler birbirine denk gelecektir. 1 cm kuralına uymaya da her aşamada devam etmeliyiz.

 

Parçaların kesimini ne kadar ölçüye uygun yaptıysanız ve ilk motifi oluştururken dikiş paylarında 1 cm’ e ne kadar riayet ettiyseniz bu aşamada o kadar iyi sonuç alırsınız..!  (Aksi halde bkz: çizmedin kiii kesesin )

 

 

 

 

Daha sonra bu şeritleri de birbirine dikerek işin kırkyama kısmını tamamlıyoruz. Dikerken yine tüm yatay dikişleri karşılıklı denk gelecek şekilde iğnelemeyi unutmayın.  Dikim işi bitince dikiş paylarını açarak ütülemeyi ihmal etmeyelim.

Ben ortadaki beyaz renkler dengelensin diye  dikiş makinamın piko desenlerinden bir tane seçtim ve beyaz iplikle arada kalan yatay  dikişlerin üzerinden geçtim. ( Dikey olanları astarlama bittikten sonra kapitoneyle birlikte dikeceğim.) Dikişlerin her iki tarafından düz dikiş de geçilebilir.

Üst köşeleri de fotoğraftaki gibi kestim.

 

Çerçeve ve ayak kısmını bütün olarak planladım ama kumaş yeterli değilse belli yerlerden dikişle eklemeler yapılabilir.

 

 

Kumaşın üzerine önce iç çerçeveyi çizelim. (Tabii ki ayak ve kenar kısımları için uygun yer bırakarak.) Bunun için;

1. 58×78 cm bir dikdörtgen çizelim.

2. Üst köşelerden 10’ar cm yana ve aşağı inip bu noktaları cetvelle birleştirelim.

 

 

 

 

3. Oluşan şeklin alt kenarından aşağı doğru 32 cm’den, diğer kenarlarından dışa doğru 7’şer cm’den paralel çizgilerle dış çerçeveyi oluşturalım.

 

 

 

 

 

 

Bundan sonra kırkyama parçayı ortadaki boşluğa dikkatlice yerleştirip iğneliyoruz. Köşeleri düzgün dönebilmek için çıtlatmak gerekiyor.

Bu şekilde çerçeveyle kırkyamalı kısmı etrafından tek seferde 1 cm’den dikerek birleştiriyoruz

Çerçeveyi dışa çevirip ütülüyoruz.

 

 

 

Ön yüzü oluşturduğumuza göre artık kapitoneyi kesebiliriz.

Kapitoneyi serip üzerine ön yüzü yerleştiriyoruz. Kaymaması için iğneleyip etrafından kesiyoruz.

 

 

Bu aşamadan sonra ben seccadenin katlandıktan sonra açılmaması için cırt bantlı bir şerit ekledim.

Mavi kumaşımdan kalan 5 cm’lik şeridi 106 cm uzunluğunda kestim ve cırt bantları şu şekilde yerleştirip diktim:

 

Şeridin üzerine piko çekmek cırtları diktikten sonra aklıma geldiği için ben böyle yaptım. Normalde önce piko çekilse daha doğru olur.

Sonra şeridi yüz yüze bakacak şekilde ortadan ikiye katlayıp kenarlarından dikiyoruz ve çevirip ütülüyoruz.

Oluşan şeridi resimdeki gibi kapitonenin düz yüzüne yerleştirip cırt bant boyunca dikiyoruz.

(Şeridin geri kalan kısmı serbest kalıyor.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra kapitonenin üzerine ön yüzü yerleştirip kenarları boyunca dikiyoruz. Çevirmek için alt kenarda 30 cm kadar boşluk bırakıyoruz. Bu boşluğu daha sonra el dikişi ile kapatacağız. Köşelerdeki dikiş paylarını kesip seccademizi çeviriyoruz ve boşluk bıraktığımız yeri elimizle dikiyoruz.

 

Daha önce enine dikişlerin üzerinden geçtiğim piko dikişini şimdi boyuna dikişlerden yapacağım ki kapitone ve ön yüz birbirini tutsun, torbalanma olmasın. Bunun yerine dikişlerin üzerinde bir kaç noktadan gizli tutturmalar da yapılabilir.

İpliğim bittiği için burada kaldım, iplik alınca pikoları da tamamlayıp fotoğrafı güncelleyeceğim inşallah.

Ama bu şekilde de kullanılabilir tabii ki:)

 

Eveeet seccadeleriniz her gün en az 5 vakit alnınızdan öpsün diyerek bu yazıyı burada noktalıyorum.

Anlaşılmayan yerler varsa sorabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle…

 

 

 

8 Responses

 1. Esra Çoban

  Şükür kavusturana, uzun zamandir bekliyordum. . cook güzel olmus ellerine yüreğine saglik.Rabbim feyz dolu namazlar ikame etmeyi nasip etsin insaallah.her gün mutlaka bakiyorum yeni seyler varmi diye..Takip ediliyosunuz unitmayin :)) yenileri dört gözle bekliyorum.. selam ve dua ile…

  • admin

   Sizi yeniden burada görmek ne güzel Esra Hanım. Malum dikiş işi meşakkatli biraz, bir de yayınlama faslı eklenince daha da zor oluyor. Bu nedenle çok sık yazamıyorum. Ama inanın böyle güzel sözler duymak çok şevk veriyor bana, teşekkür ederim bunun için.

   Allah her kuluna namazın hakkını vermeyi nasip etsin, şu halimizle bundan biraz uzak olsak da birbirimize dua etmekte fayda var.

   Allah’a emanet olun.
   Selamlar

 2. Ayşegül

  çok güzel bir seccade olmuş ben de deneyeceğim inşallah başarırım. Kırkyamaya bu aralar çok merakım var bununla ilgili değişik projelerinizi merakla bekliyorum.

  • özlemistan

   Ayşegül Hanım beğenmenize çok sevindim, detaylara dikkat ederseniz eminim çok güzel olur sizinki de.

   Kırkyama çok keyifli bir iş ancak bu seccade kırkyama ile ilgili ilk ve tek projem, şu an programımda da böyle bir çalışma yok malesef. Belki siz çalışmalarınızın fotoğrafını gönderirsiniz onları yayınlarız olmaz mı? 🙂

 3. Hülya

  Açıklamalar için çok teşekkürlee, ellerinize sağlık. Çırt bantı nasıl diktiniz acaba, ellemi makinadamı?

 4. ayşen

  sn. tasarımcı: cami penceresindeki vitray desenine benzediği için bu örneğin çok özgün buldum. Ve deneyeceğim.
  Çiçekli parçayı değişik bir kırkyama kumaş katlama tekniği ile oluşturup – kullanmayı da deneyeceğim.
  Ancak; çiçekli parcayı yerleştirmedeki hünerinize hayran oldum. BRAVO. Ve elbette paylaşıp anonimleştirdiğiniz için de saygı benden olsun. ayşenhadimioğlu

  • özlemistan

   Merhaba Ayşen Hanım,
   Çok teşekkür ederim bu güzel yorum için. Aslında kırkyama konusunda çok hünerli sayılmam, tek eserim bu seccade oldu 🙂 Teknik oldukça kolay. Eminim denediğinizde çok güzel eserler ortaya çıkacaktır.
   Size ve Ayaşlı Kadınlara selam olsun.
   Sevgilerimle
   Özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir