Kırkyama tutacak dikimi (1.Bölüm)

Bu sabah ne diksem diye düşünürken aylar önce kırkyama projeleri için kesip hazırladığım, malzeme dolabımda boynu bükük bekleyen kare kumaş parçalarım aklıma geldi. Bana göre kırkyama işinin en zor ve sıkıcı kısmı kumaşların kesilmesi, dikim kısmı ise çok keyifli. O zaman hazır kesilmiş parçalarla biraz eğlenmenin tam zamanı 🙂

Muhakkak ki kırkyama veya patchwork derya deniz bir alan, pek çok teknikle çalışmak mümkün. Ben bu konuda uzman değilim, özel bir eğitim almadım. Kendi temel dikiş bilgim ışığında ve elimdeki malzemelerle ilk aklıma gelen şekilde diktim. Sizlerle de bu şekilde paylaşacağım.

Malzeme listesi şu şekilde:

  • Parça kumaşlar
  • Arka yüz için kumaş (20x20cm)
  • Yapışkanlı elyaf veya sıkıştırılmış elyaf
  • Dekoratif şerit. (Kurdale, grogren vs. veya kumaştan yapılabilir)

Ben bu projede 6 cmlik 16 adet kare kullandım. Dikiş payları 1 cm, ürünün bitmiş ölçüsü 16 cm olacak. Siz istediğiniz ölçüde yapabilirsiniz. Daha büyük ve az sayıda kare kullanmak başlangıç için daha iyi olabilir. Mesela 7 cmlik 9 adet kare kullanarak bitmiş ölçüsü 15 cm olan tutacaklar elde edebilirsiniz.

Kareler ne kadar düzgün kesilirse dikiş o kadar kolay, sonuç o kadar düzgün olacaktır. Ama bence çok da önemsemeyin, kesin dikin gitsin. Emin olun sonuç her halükarda çok tatlı olacak 🙂

Öncelikle karelerimi görmek istediğim şekilde dizdim. Bazı desenleri iki kez kullandım. Farklı desenlerle, desenli-düz renk karışımlarıyla daha farklı etkiler de oluşturabilirsiniz. Tasarım tamamen size kalmış. İsterseniz parçaları rastgele birleştirin. Ben kendi yaptığım çalışmayı anlatacağım.

Belli bir dizilime karar verdikten sonra fotoğraftaki sırayla parçaları birbirine eklemeye başladım.

Eğer dikişlerin birbirine denk gelmesi sizin için önemliyse en baştan itibaren ölçülere dikkat etmelisiniz. Önemli değilse ya da kesiminize ve dikiş payı hassasiyetinize güveniyorsanız ölçüp çizmeden ilerleyebilirsiniz. Ben aslında serbestçe dikilmiş, amatör görünen bitişleri daha çok beğeniyorum. Sıcak ve samimi geliyor ama dikişler birbirine denk gelirse içim daha rahat ediyor. (Hocalarımız “muntazam”, “mum gibi” dikişler isterdi hep okulda, bunu aşamıyorum 🙂 )

İlk iki parçayı yüz yüze yerleştirip bir kenarını diktiğimde görüntü şöyle oldu:

Sonra diktiğim dikişten 4 cm ölçüp sonraki dikişin olması gereken yeri çizdim. Bu aşamayı iyi anlar ve uygularsanız çok temiz bir sonuç elde etmeniz muhtemel. Her dikişte bunu tekrar edeceğiz. (Yukarıda da belirttiğim gibi olmazsa olmaz bir adım değil bu, daha çok parçalı büyük bir proje olsaydı muhtemelen ben de uğraşmaz pas geçerdim bu adımı. )

Bir sonraki kareyi yine yüz yüze bakacak şekilde bu karenin altına yerleştirip çizgiden diktim. İlk satırı bu şekilde tamamladıktan sonra diğer satırlara aynı işlemleri uyguladım.

Bu şekilde 4 adet şerit elde ettikten sonra dikişleri ütüledim. Kesişme noktalarında dikiş payları kalınlık yapmasın diye her şeritteki dikiş payını farklı yönde ütüledim. Dikiş paylarını açarak ütülemekle uğraşmak istemedim.

Şimdi sıra şeritleri birbirine eklemekte. İlk iki satırı yüz yüze olacak şekilde üst üste yerleştirip uzunlamasına diktim. Bu aşamada kayma olmaması için şeritlerdeki dikişleri birbirine hizalayarak iğneleyebilirsiniz.

Yukarıda kareleri dikerken yaptığım gibi yine dikişten 4 cm ölçerek ikinci çizgiyi çizdim ve bir sonraki şeridi bu çizgi üzerinden dikerek ekledim.

Bu şekilde 4 şeridi birbirine ekledikten sonra bu kez dikiş paylarını açarak ütüledim.

Sırada en eğlenceli kısım olan süs dikişleri var ama ben bu aşamada arka yüze bitmiş ölçülerde yani 16 cmlik bir kare şeklinde kestiğim yapışkanlı elyaf yapıştırdım. Dikiş paylarında kalınlık olmasın diye bitmiş ölçülerde kestim. Yapışkanlı elyafınız yoksa tam ölçüde normal elyaf kullanabilirsiniz.

Şimdi elyafın verdiği konforla rahatça süs dikişi yapabiliriz. Ben her dikişin iki yanına düz dikiş geçtim, siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Tek dikiş olabilir, çapraz dikişler yapabilirsiniz, desenli bile yapabilirsiniz. Nasıl isterseniz, siz, keyfiniz ve kahyasına kalmış 🙂

Önce fotoğraftaki gibi ilerleyerek bir yöndeki dikişleri yaptım. Parçayı makineden hiç çıkarmadan, dönüşlerin dikiş payı alanında kalmasına dikkat ederek tek seferde diktim. Sonra diğer yön için aynı işlemi tekrarladım.

Son hali bu şekilde oldu. Çift olarak düşündüğüm için aynısından bir tane daha yaptım.

Şimdi dikiş makinemizi kapatıp ortaya çıkardığımız bu güzel iş için kendimizi tebrik etme ve güzel bir kahve eşliğinde keyif yapma zamanı 🙂

Devamını bir sonraki yazıda bulabilirsiniz 🙂

Umarım faydalı olmuştur. Kırkyama tutacak yazımla ilgili geri bildirimleriniz varsa lütfen yorum bırakın.

Sevgiler

Özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir