Dikiş makinemizi tanıyalım

Kategori: Dikiş okulu | 27

Merhaba dikişseverler,

Madem ki dikiş dikmek istiyoruz, o zaman öncelikle makinemizi çok iyi tanımakla işe başlamalıyız diye düşünüyorum. Marka/modele göre bazı özellikler, ek fonksiyonlar, düğmelerin yerleri gibi detaylar değişse de temelde pek çok dikiş makinesi aynı donanıma sahiptir. Bu yazıda amacım temel fonksiyonları tanıtmak olacak.

 

dikiş makinası tanıtımı

 

Yukarıdaki resimde bazı temel parçaların isimlerini görüyorsunuz. Bunlar haricinde de tabii ki pek çok bölüm var, örneğin iplik kılavuzları, bıçaklar, iğne mili, baskı ayağı kaldırma kolu gibi. Bunlara ilgili bölüme gelince detay bilgilerde yer vereceğim. Şimdilik bu kadarı yeterli olacaktır.

Kısaca tanıyalım:

Masura sarıcı: Alt iplik diye tabir ettiğimiz masura ipliğini masuraya sardığımız bölümdür.

Volan: Elle çevirerek dikişi yavaşça ilerletmek veya iğneyi aşağı-yukarı hareket ettirmek için kullandığımız bölümdür.

Çalışma paneli: Elektronik makinelerde dikiş ayarlarını seçmek için kullandığımız düğmeler ve ekrandan oluşur. Bunun yerine kadranlar da olabilir.

Hız ayarı: Dikiş hızını azaltmak için sola, artırmak için sağa doğru kaydırılan bir düğmedir.

Çıkarılabilir alet kutusu: Bu kısım öne doğru açılarak içine baskı ayakları, masuralar gibi küçük parçalar konulabilir, sola doğru çekip çıkarmak suretiyle makinede manşet, paça gibi silindirik parçalar çok daha rahat dikilebilir.

Baskı ayağı: Dikiş sırasında kumaşa baskı uygulayarak kaymasını önler. Farklı dikiş tipleri için doğru ayak seçilmelidir.

İğne: Üst iplik dediğimiz makara ipliğini kumaşa daldıran ve dikişi oluşturan parçadır. Farklı kumaş kalınlıklarına ve tiplerine göre uygun incelikte ve uç yapısında iğnenin seçimi dikiş kalitesi açısından çok önemlidir.

Çalışma düğmeleri: Üç düğmeden oluşur.

dugmeler

 

       İğne pozisyonu: İğneyi alt veya üst son noktalara hareket ettirmek için kullanılır. Dikiş sonunda iğne alt pozisyonda kalır, kumaşı çıkarmak için bu düğmeye basıp iğneyi üst pozisyona hareket ettiririz.

       Geri/takviye dikiş: Bu düğmeye her basışta geriye doğru bir dikiş adımı oluşur. Basılı tutulduğu sürece geriye doğru diker. Dikişin açılmaması için başta ve sonda 3 adım kadar uygulanması gerekir.

       Dikme-durma: Bir kez basıldığında makine dikmeye başlar, ikinci basıldığında durur. Pedal takılıyken bu düğme çalışmaz.

Tansiyon ayarı: Makaradan gelen üst ipliğin gerginliğini ayarlamak için kullanılır. Kumaş kalınlığına, iplik kalınlığına, dikiş tipine göre bu ayar değişebilir.

Makara pimi: Dikişte kullanacağımız makaranın yerleştirildiği bölümdür. Sıkıştırma aparatı ile makara pimden çıkmayacak ve rahat dönecek şekilde sabitlenmelidir.

pedal

Pedal: Dikişi başlatmak, bitirmek, hızlandırmak-yavaşlatmak için ayağımızla kontrol ettiğimiz parçadır.

Dikiş makinesi alacaklar için fikir olması açısından Brother NV50 (innovis 50) makinemin bazı güzel ek özelliklerini de paylaşıp yazıyı bitiriyorum.

 • Dikiş seçeneklerinin fazlalığı
 • Kullanımının çok kolay oluşu.
 • İğneye otomatik iplik geçirme özelliği
 • Masura sarma-takma kolaylığı
 • Tek seferde ilik açabilmesi
 • Taşınabilir olması

 

Bir sonraki yazı: Dikiş makinesine iplik nasıl takılır, masura nasıl sarılır ve yerleştirilir?

 

 

27 Responses

 1. NURCAN SAVAŞ

  HARİKA BİR SİTE BİLGİLER ÇOK AÇIK VE NET TEŞEKKÜR EDERİM.

  • özlemistan

   Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için Nurcan Hanım. Umarım faydalı oluyordur.

   Sevgiler..

 2. Canan

  Yazilarinizi cok begendım. Açık ve anlaşılır yazıyorsunuz. Bu da benim gibi dikişe yeni Gönül vermişler için çok önemli. Bu arada makınam ( brother ınnovıs 10) alta kumaşı sıkıştırıyor. Hatta çekmeye çalışırken yırtılmalar oluştu. Sizce ben hangi ayarı atlıyorum. Bu arada penye kumaş kullanmak zorundayım. Yardımcı olursanız sevinirim. Tekrar teşekkürler. Sevgilerimle

  • özlemistan

   Teşekkür ederim Canan Hanım. Bu tip makineler dokuma kumaşta daha performanslı çalışıyor. Örme kumaş için makinenizin özel bir zikzak dikişi olmalı, onu kullanabilirsiniz. İğneniz de muhakkak örme kumaşlar için olan yuvarlak uçlu iğnelerden olmalı. Tansiyon ayarınız da doğru yapıldıysa sorununuz büyük oranda çözülür diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi penye bu makinelere çok da uygun bir kumaş değil maalesef.

   Sevgiler

 3. elif

  Ben masurayı sarım yerine takıyorum dikişe bşlayınca sarıyor dikmiyor

  • özlemistan

   Makinenizin çalışma şeklini bilmiyorum ama masura sarım yerini sarım için yerine kaydırmanız gerekir(benim makinemde sağa doğru), kaydırmazsanız normal dikişe devam edebilirsiniz.

 4. Veli Çelik

  İyi günler hocam. Ben terzicilikle ilgili bir kitap yazıyorum. Ve bu konuda hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz? Saygılar.

  • özlemistan

   Estağfirullah, hoca sayılmam. Size en büyük yardımım; bence kitap yazmak için bilgi ve fikir sahibi olduğunuz bir konu seçin 🙂

   Sevgiler

 5. Nadnuyus

  Dijis makinesinden ses geliyor fakar igne asagiya veya yukariya hareket etmiyor igne pozisyon koluda cikismis gibi oda oynamiyor ne yapmam gerekiiyor veya neyden kaynakli olabilir acaba. Dikis esnasinda alt makara bitince onu doldurup taktim ondan beri boylena

  • özlemistan

   Merhaba bilemiyorum teknik servisinize danışın lütfen. sevgiler

 6. Gülçin Göksu

  Merhaba çok açıklayıcı bilgilerinizden dolayı size soru sorma cesareti buluyorum. Yayınınız için ayrıca teşekkür ederim. Brother makinam var ve videosunu da göndereyim dikiş dikmiyor ve korkutucu ses çıkarıyor. Kaynağı ne olabilir . Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim.

  • özlemistan

   Merhaba, bu konuda uzaktan yardım çok zor. Lütfen teknik servisinize danışın.

   Sevgiler

 7. nurcan

  dikis makinasi almak istiyorum hangi markayi önerirsiniz .. birde nakis makinasi alcam nakis makinasinda dikkat etmem gereken unsurlar nelerdir

  • özlemistan

   Merhaba,
   Ben brother kullanıyorum memnunum. Ama diğer markaları deneyimlemediğim için olumlu/olumsuz görüş belirtemem.
   Nakış makineleri hakkında bilgi sahibi değilim.

   Sevgiler

 8. Hulya

  Merhaba, dikis makinemin ipligi igneden cikmis annem farketmeden dikis islemine devam etmis.Aslinda hic dikilmemis.Ancak iplik horozun arkasindaki bir yere takilmis.cikmiyor.nasil cikarabilirim.lutfrn yardimci olur musunuz.tesekkur ederim.

 9. Gül

  En son 2014 te yorum yazılmış 2019’dan merhalar 🙂 henüz makinam yok ama ben de dikiş dikmeyi öğrenmek istiyorum. Açık anlatımını için teşekkür ederim

  • özlemistan

   Merhaba gelecekten gelen Gül Hanım :))) Gerçekten istiyorsanız mutlaka deneyin. Çok keyifli bir iştir dikiş dikmek.

   Sevgiler
   Özlem

 10. Hilal

  Merhaba dikiş makinesi ozelliklerinde okuduğumuz desen çeşidi piko demek mi oluyor

 11. Firdevs

  Bu makinede penye için pek iyi değil demişsiniz bu marka icinmi yoksa ev tipi makineler için mi söylediniz. Makine almayı düşünüyorum oyüzden

  • özlemistan

   Bildiğim kadarıyla ev tipi makineler bu şekilde oluyor.

 12. Mehtap

  Hocam ; çok kalın kumaş olmamak koşuluyla ,her kumaşı diken makina hangisini tavsiye edersiniz ? Önerdikleriniz arasından bir makina alıp ,dikişe yeni başlayacağım… iyi çalışmalar

  • özlemistan

   Merhaba Mehtap Hanım. Her kumaşı dikmek dikiş makinesi seçiminde doğru bir kıstas olmayabilir. Ağırlıklı olarak hangi amaçla kullanacağınızı tespit edebilirseniz daha doğru sonuca ulaşırsınız.
   Ben dokuma kumaşlarla çalışıyorum ve küçük ebatlı ürünler dikiyorum. Makinem Brother innovis 50, 9 yıldır aktif kullanıyorum, gayet de memnun kaldım. Ancak örme kumaş çalışsaydım veya ev tekstili, nevresim vs büyük ürünler dikip satmak isteseydim bu makine ihtiyacımı karşılamazdı, sanayi tipi bir makine daha alırdım.
   Eğer herhangi bir satış amacı yoksa, ev içi standart kullanım için istiyorsanız bu veya bu ayarda başka bir marka dikiş makinesi işinizi görür. Farklı kumaşlar için dikiş ayarı, iğne vs değiştirerek çalışabilirsiniz. Diğer markaları kullanmadığım için direkt bir makine tavsiyesi vermem doğru olmaz.
   Sevgiler

 13. Portakal Çiçeği

  Merhaba bu yazınızı yazalı uzun zaman olmuş ama umarım cevap verirsiniz ben yeni ev tipi dikiş makinesi aldım dikiş öğrenmek için kumaşı koyup diktiğim yer yani baskı ayağının hemen altına denk gelen yer düz değilde tırtıklı ve dikmesi zor oluyor kumaşı ileri hareket ettirirken tırtıklara takılıyor dikiş bozuluyor baskı ayağının altuna denk gelen kısımın tırtıklı olması normal mi ve değiştirilebilir mi yada nasıl kolay kullanabilirim

  • özlemistan

   Merhaba, uzun süredir siteye bakamadım ama inşallah cevabımı görürsünüz veya cevap bulmuşsunuzdur. Tırtıklı kısım transport dişlileri dediğimiz kumaşı arkaya doğru hareket ettiren parçadır. Yani kumaşı siz sadece yönlendirin, ittirmeye çalışmayın, dişliler kumaşı ileri hareket ettirir. Kumaşın elinizden nazikçe ilerlemesine izin verin.
   Bazı makinelerde dişliler aşağı indirilip serbest dikiş ya da nakışa imkan tanıyor ancak bu tamamen farklı bir dikiş tekniği gerektirir. BAşlangıç seviyesinde düz dikiş için transport dişlileri elzemdir.
   Selamlar.
   Özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir