Dikiş makinesine iplik takma

Kategori: Dikiş okulu | 13

Uzunca bir zamandan sonra Dikiş Dersleri kategorisindeki yazılarıma devam ediyorum.

Bir önceki yazıda dikiş makinemizin bölümlerini şöyle bir tanımıştık. Bu yazıda ise;

 • Masuranın sarılması ve takılması
 • Üst ipliğin takılması                  adımları ile derslerimize devam edeceğiz.

Eğer dikişe yeni başlıyorsanız lütfen bu başlangıç adımlarını küçümseyip hafife almayın. Bazen hiç dikkat etmediğimiz, hafife aldığımız minicik detaylar çalışmamızın sonucunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebiliyor. İtiraf etmeliyim ki yazıyı hazırlarken benim de yeni fark ettiğim pek çok detay oldu.

ÖNEMLİ UYARI : Dikiş makinem Brother Innovis-50 ve anlatımlarım buna göre şekilleniyor. Temelde birçok dikiş makinesi aynıdır ama detaylarda makine marka modelleri arasında farklar olabilir.

Şimdi başlayabiliriz.

Düz dikiş makineleri dikiş oluşturmak için iki iplik kaynağına gerek duyar.

1. Üst iplik dediğimiz makaradan gelen iplik

2. Alt iplik dediğimiz masuradan gelen iplik.

Masura Sarma

Dikişe başlayabilmek için öncelikle makaradan masuraya iplik sarmamız gerekiyor. Bu kısım beni en çok yoran işlem oluyor genelde, masurasız makineler çıksa da rahatlasak 🙂

Güvenli ve düzgün dikiş için yalnızca makinenize uygun üretilmiş masuraları kullanmalısınız.

Makinemizi açtıktan sonra boş masurayı masura sarma miline yerleştiriyoruz. Masuranıza dikkatli bakarsanız ortadaki dairenin kenarında bir çentik olduğunu fark edersiniz. İşte o çentik mil üzerindeki yaya denk gelmeli. Taktıktan sonra “çıt” sesini duyduğunuzda tamamdır. Sonra da masura milini sağa doğru çekip yerine yerleştiriyoruz.

masura

Şimdi makara pimine makaramızı iplik ucu ön alt kısımdan çıkacak şekilde yerleştiriyoruz ve makara başlığını takıyoruz.

masura

Makara başlığı küçük ama önemli bir detay. Makarayı taktıktan sonra başlığı makaranın rahat dönmesine izin verecek şekilde makaraya doğru yaklaştırıyoruz. Böylece dikiş esnasında ipliğin dolaşmasına engel olup iğne kırılmalarının önüne geçiyoruz.

Makinenizle birlikte farklı boylarda makara başlıkları gelmiş olmalı. Kullandığınız makaranın çapından büyük bir başlık seçerseniz ipliğin makara kenarındaki çentiğe sıkışıp iğneyi kırmasını engellemiş olursunuz.

makara basligi

makara basligi

Şimdi kılavuzları takip ederek iplik ucunu masuraya kadar getirmeliyiz.

masura sar

Zaten makine üzerinde de görsel olarak yönlendirmeler mevcut.

Şimdi iplik ucunu masuraya elimizle birkaç tur sarıp (abartmayın, 3-5 yeterli) masuranın alt kısmındaki çentiğe sıkıştırıp çekerek kesiyoruz.

masura sarma

Artık pedala basarak istediğimiz miktarda ipliği masuraya sarabiliriz. Masura tam dolduktan sonra pedala basmaya devam etmek makinenize zarar verebilir. Bir de bazı makinelerde masura sarımı esnasında iğne de aşağı-yukarı hareket edebilir, elinizi bu bölgeden uzak tutmalısınız. Innovis 50’de masura sararken iğne hareket etmiyor.

Masura ipliğinin düzgün sarılmış olması dikiş kalitesi için çok önemlidir. Düzgün sarılmazsa dikişiniz bozuk olabilir, iğneniz kırılabilir.

Yeterli miktarda iplik sarıldıktan sonra masura pimini sol tarafa çekip masurayı çıkarıyoruz.

Masura Takma

Eskiden masura önce mekik dediğimiz metal parçaya yerleştirilip makineye alt veya ön kısımdan takılırdı. Yeni modellerde mekik yok ve masura iğnenin hemen altındaki bölümde kalan iplik miktarı görülecek şekilde yatay olarak bulunuyor. Bu çok iyi bir özellik.

Masurayı takmadan önce baskı ayağını ve iğneyi yukarı pozisyona getirip makinenizi düğmesinden kapatın. Masura kapağını çıkarın.

Masurayı iplik ucu solda kalacak şekilde yuvasına yerleştirip iplik ucunu kılavuzlara göre bıçağa kadar getirin ve çekerek kesilmesini sağlayın. Masuranın görünmesini sağlayan şeffaf kapağı da kapatınca sıra üst ipliği takmaya geliyor.

masura takma

Üst İpliğin Takılması

Öncelikle makinenizi açın, iğne ve baskı ayağını yukarı pozisyona alın. Makarayı yukarıda anlattığım gibi pime yerleştirip makara başlığını takın. İpliğin ucunu kılavuzları izleyerek iğneye kadar getirin.

ust iplik

İpliği iğnenin üst kısmındaki telden ve sol tarafındaki disklerin içinden geçirip çekin ve makinenin sol yan tarafında bulunan bıçak yardımı ile ipliğin fazlasını kesin.

ust iplik takma

İpliğin İğneye Takılması

İşte bu makinenin bir güzel özelliği daha! Kafanın sol tarafındaki kol yardımı ile ipliği iğneden kolayca geçirebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken iğne yukarı pozisyonda iken kola hafif sert bir şekilde bastırmak ve yavaşça geri çekmek. Bu şekilde iğnenin arka tarafında bir ilmek oluşuyor, ipliğin ucunu arkaya doğru çekip düzelterek baskı ayağının altından arkaya doğru veriyoruz. Otomatik iplik takma özelliği yoksa ipliğin ucunu önden arkaya doğru iğnenin deliğinden geçiriyoruz.

Son olarak bir uyarı yaparak yazıyı tamamlıyorum. Dikiş makinenizle çalışırken ilk ve en önemli ilkeniz ” ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ” olsun.

 •  Makineye iplik takarken ayağınızı pedaldan uzak tutun, ne olur ne olmaz.
 • Çocukları dikiş makinenizden uzak tutun.
 • Kullanmadığınız zamanlarda makinenizi düğmesinden kapatın.
 • Makinenizin kullanma kılavuzundaki uyarılara muhakkak dikkat edin.
 • Makinenizin özelliklerini çok iyi öğrenin ve buna göre çalışın.

Bu uyarılardan sonra artık birkaç küçük ayar yaparak dikişe başlayabiliriz.

Bir sonraki derste görüşmek üzere!

 

13 Responses

  • özlemistan

   Makine kardeşliği desenize 🙂 Ben teşekkür ederim güzel yorumlarınız için.

 1. ulviye

  Salam benin makinem singer 8280 Anar nasil kullanacagimi bilmiyorum yardim ede bilirmisiniz
  Nece edirem iynesi kirilir.

  • özlemistan

   Merhaba Ulviye Hanım,

   Dikiş makinenizin kullanma kılavuzunu dikkatle incelemenizi tavsiye ederim.
   İğne kırılmasının muhtelif sebepleri olabilir, uzaktan bir şey söylemek çok zor.

   Sevgiler

  • özlemistan

   Bunu uzaktan tahmin etmek çok zor, bilemiyorum maalesef..

 2. sehnaz

  Ben sizin aciklamalarinizdan cok memnunum singer l500 dikis mak aldim ama birturlu kullanamiyorum surfule dikisinin ayarlanmasini bile sizddn ogrendim simdide pantalon pacasini dikicem ama kivirma ayagini kullanamiyorum yardimci olurmusunuz

  • özlemistan

   Merhaba çok memnun oldum. Şu sıra pek vakit bulamıyorum anlatımlar için maalesef.

 3. Demet duymaz

  Merhaba ben Dilara demet makina singer 354 aslında kendi çapımda elde dikmeye çalışıyorum ve cok istiyorum dikiş dikmeyi yardımcı olursanız sevinirim

  • özlemistan

   Merhaba Demet Hanım, el dikişini hiç bilmem, dikiş makinesi candır 🙂 Sitemdeki içeriklerden faydalanabilirsiniz.

   Sevgiler

 4. Refika KANTAR

  privileg-super-nutzstich-dikis-makinasi. Masura sarımı mili dönmüyor. Nasıl ayarlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir