Çift yüzlü peçetelik

pecetelik1

Evde günlük kullandığım dandik peçeteler için bir peçeteliğe ihtiyacım vardı ne zamandır. Ikeanın şu klasik peçeteliğinden almıştım bir ara ama maşallah o kadar büyük ki hiçbir yere sığdıramadığım için kullanamıyorum. Ben de şöyle ufak tefek, yer kaplamayan, sevimli bir peçetelik dikeyim dedim. Dikmişken de sizin için yapım aşamalarını fotoğrafladım.

Duck bezinden iki yüzü de kullanılabilir şekilde çalıştım. Bir yüzü gördüğünüz gibi cıvıl cıvıl desenli diğer yüzü de düz pembe kumaştan. Dikimi oldukça kolay, dikişe yeni başlayanlar için ideal bir çalışma olabilir.

 

pecetelik2

Malzemeler:

 • Kumaş
 • Sıkıştırılmış elyaf (Kumaşınız yeterince sert ise gerek olmayabilir.)
 • Kurdale

İlk olarak nasıl keseceğimizi anlatayım. Önce 32 cm’lik bir kare çiziyoruz. Sonra köşe noktalarından iki tarafa doğru 8,5 cm işaretleyip birleştiriyoruz ve bir sekizgen elde etmiş oluyoruz.

 

(Daha büyük görmek için resme tıklayın.)

Bu ölçülerde kesince 13 cm’lik küçük peçetelerden 100 tane yani bir paket peçete tam sığıyor. Daha büyük boylar için ölçüyü büyütmelisiniz.
 
Bu elde ettiğimiz şekilden iki kumaş bir elyaf kesiyoruz.
 pecetelik3

 

Elyafın üzerine kumaşın birini yüzü üste bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Sonra dört kısa kenarın ortalarını bulup kurdale parçalarını yerleştirip dikiyoruz.

 

pecetelik5

 

Ben düz renkli parçaya önce kenarlardan yaklaşık 2,5 cm içeriye pembe sutaşı diktim ama yapılmasa da olur.

pecetelik6

 

Daha sonra bu parçayı yüzü altta kalacak şekilde diğer parçanın üzerine yerleştirip kenarlarından iğneliyoruz. Dışına çevirebilmek için bir kenarda 6-7 cm boşluk bırakarak  1 cm dikiş payı ile tüm kenarları dönüyoruz ve köşeleri çıtlatıp çeviriyoruz.

 

pecetelik7

 

Güzelce ütüleyip bıraktığımız boşluğu elimizle dikiyoruz. Sonra resimde gördüğünüz sarı ve mavi hatlar boyunca katlayıp ütülüyoruz.

pecetelik8

 

Sonra şekil verip kurdaleleri karşılıklı iki kenara gelecek şekilde bağlıyoruz ve peçetelerimizi yerleştiriyoruz.

 

pecetelik9

 

İşte bu kadar basit.

Sorularınızı, düşüncelerinizi yorum bırakarak iletebilir, bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz.

 

 

2 Responses

  • özlemistan

   Teşekkür ederim. Yapılışı çok kolay ama çok işe yarıyor 🙂

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir