Mavi Balina Pasaport Kılıfı

Kategori: Neler Diktim?, Pasaport kılıfları | 0

balina-5Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba dostlar.

Bu pasaport kılıfını dikeli yaklaşık iki ay oluyor ama siteye eklemek için ancak fırsat bulabildim. Şikayet etmek gibi olmasın bir yandan işler-güçler, bir vakit törpüsü olarak instagram ve bilimum sosyal medya mecraları, kitap okuma gayretlerim, sardığım yeni dizi, ev durumları vs derken bir de üstüne tembelliğim eklenince işler böyle gecikebiliyor. Son bir ayda ikinci kez soğuk algınlığına yakalanmamı, aylardır ertelediğim için hepsini birden halletmek zorunda kaldığım GETEM kitap seslendirme işini (o konuya ayrıca değineceğim) saymıyorum bile. Neyse şimdi kılıfın detaylarına geçelim.

Pasaport kılıfı

Kılıfın dış kısmına boylu boyunca mavi bir balina işledim, içine pasaport yerleştirilip katlanınca yarısı önde yarısı arkada kalıyor haliyle. Balinamızın üzerine arkadaş yoldaş niyetine pembiş bir kuş kondurmayı da ihmal etmedim.balina-4Arka yüzde balinamıza eşlik eden bir de minik kırmızı balık var. (Hep birlikte: Kırmızı baalık gööölde, kıvrıla kıvrıla yüüzüüyoor.. Gerçi yanında balina olduğuna göre burası göl olamaz neyse toparlıyorum.) Arkada gördüğünüz ince lastik de pasaport çantaya konulduğunda vs. açılıp kıvrışmasın diye minik bir önlem.

pasaport kılıfıMavi Balina Pasaport Kılıfı ‘nın -aslında tüm pasaport kılıflarımın- iç kısmında pasaportu yerleştirecek ana bölümün yanısıra havaalanından uçuş sürecinin sonuna kadar elimizde tutup nereye koyacağımızı bilemediğimiz, yerini unuttuğumuz uçuş kartı vs gibi hedelerin yerleştirilebileceği gözler bulunuyor. (Bu fotoğrafta ekstra gözler görünsün diye pasaportun iç sayfalarını da iç kısma yerleştirdim, normalde böyle olmuyor. Şöyle oluyor:

pasaport kılıfı

Fiyatlar ve diğer ürünler için mağazamı ziyaret edebilirsiniz.

 

Şimdi gelelim yazının girişinde bahsettiğim kitap seslendirme hadisesine. Bir arkadaşım vasıtasıyla Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bulunan GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı) ‘in imza attığı bir proje kapsamında “Gönüllü okuyucu” olarak görme engelliler için bir adet kitap seslendirdim. Gerçi ben hakkını veremedim işin ama bunu buradan yine de paylaşıyorum, çünkü;

Siz de proje kapsamında kitap seslendirmek istiyorsanız GETEM‘e başvurabilirsiniz. Süreci özetleyeyim: Teknik olarak sizi eğitim dokümanları, videolar, örnek okuma kayıtları, ses kayıt yazılımı ile destekliyorlar. İhtiyacınız olan şeyler mikrofonlu bir kulaklık, bir bilgisayar, kitap ve siz 🙂 Önce 5 dakikalık bir deneme kaydı hazırlayıp gönderiyorsunuz. Kitap seçimi aşaması var, henüz seslendirilmemiş/seslendirilmeye başlanmamış bir kitap olması için veri tabanını kontrol etmelisiniz. Sonra kurallara uygun olarak kitabı seslendirip kaydı gönderiyor ve en azından bu kadarını yapmanın verdiği hisle mutlu oluyorsunuz.

İşte böyle, sonuçta siz, ben, tüm GETEM gönüllüleri ve elbetteki dinleyiciler yani herkes mutlu oluyor 🙂 Bence denemeye değer.

 

Hoşçakalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir