Lastikli Çan Etek

Kategori: Anlatımlı dikiş projeleri | 7

lastikli maksi çan etekBugünlerde her yerde rengarenk genelde belinde siyah lastikli olarak gördüğümüz modelin biraz daha emek verilmiş hali bu etek. Normalde dikdörtgen kumaş parçasının beline lastik takıp dikiliyor bu modeller. Ancak bu şekilde belde çok yoğun büzgü olduğundan şişman gösterme problemi oluşuyor. Bu yüzden ben belden etek ucuna doğru genişleyen bir form kullandım.

Malzemeler

 • Kumaş   : Krep, Çarşamba pazarından, 2.5 metresi 5 TL (2 m yeterli)
 • Lastik    :  2 cmlik lastik kullandım
 • İplik

 

 

 

 

lastikli çan etek kalıbı

Kalıbı yandaki çizimde göstermeye çalıştım. Belde kullanılan ölçünün basenden küçük olmaması gerekiyor, yoksa etek basenden geçmez. Bunun dışında elimizdeki kumaşın miktarına göre kalıbı şekillendirebiliriz. Ben çizimdeki gibi kestim. Bu parçadan iki adet kesiyoruz. Kemeri de ön ve arka olarak iki parça şeklinde kestim.

 

 

 

 

Dikim aşamaları:

1. Ön ve arka kemer parçaları bele dikilir.

Teğel dikişi kullanmıyorum. Bu tip kaygan kumaşlarda dikmeden önce sık sık iğnelemek iyi sonuç veriyor.

2. Yanlar Fransız dikişi ile birleştirilir.

Fransız dikişinden şu yazıda bahsetmiştim.

3. Kemer, dikiş payları içte kalacak şekilde katlanıp kemerle eteğin birleşim dikişinin üzerinden makine çekilir. Lastiği takmak için 5 cm kadar açıklık bırakılır.

  

 

 

 

 

 

 

4. Etek ucu kıvrılır.

5. Lastik ölçüsü bele göre kesilip belde oluşan kanaldan geçirilir. Uçları sağlamca dikilip bırakılan açıklık dikilerek kapatılır.

Böylece bir etek daha bitmiş oluyor. Süper.

7 Responses

 1. ayşen

  sizden gördüm ben de diktim bu etekten,güzel oldu ama kemeri bütün yapmıştım ben ,kumaş esneme yaptı biraz sorunlu oldu,sizin gibi 2 parça yapsam bu sorun ortadan kalkar mı,ayrıntılı olarak anlatabilirseniz kemer takmayı çok sevinirim,aeo,sevgiler,teşekkürler…

  • özlemistan

   Ayşen Hanım kemerin tek parça veya iki parça olmasının esnemeyle bir ilgisi olamaz sanıyorum. Hatta genelde tercih edilen yöntem sizin yaptığınız gibi tek parça kemer çalışmaktır. Kemeri kumaşın eninden kestiyseniz dikerken esnemeye sebep olabilir. Kemeri kumaşın boyundan kesip eteğin beline yerleştirip sık sık iğneleme yaptıktan veya teğel aldıktan sonra düzgün bir şekilde dikilirse sorun olmayacaktır. İsterseniz kemer parçasına yumuşak bir tela da yapıştırabilirsiniz.

   Sevgilerimle

 2. ayşen

  çok teşekkür ederim,allah razı olsun,bunu düşünmemiştim ben ,çok haklısınız,muhtemelen öyle oldu,en kısa zamanda deniycem,sevgiler…

 3. Emine

  Ellerinize sağlık etek çok hoş duruyor..fakat kendi ölçülerimi kalıba yerleştirirken zorlandım 🙂
  daha detaylı bir tarif yapabilir misiniz acaba ?

 4. Emine

  evet gerçekten çok yardımcı oldu aklıma takılan her şeyi öğrendim çok sağ olun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir