Giyilebilir Elektronikler ve Bir Arduino Lilypad Twinkle Projesi

Postanın, ticaretin, herbişeyin e’lisi vardı da  tekstilin e’lisi neden olmasın değil mi? e-tekstiller (elektronik tekstiller), giyilebilir elektronik parçalar son dönemde baya revaçta…Özlemistan’ın harika tasarımlarını da giyilebilir elektronik (wearable elektronic) parçalar ile tanıştırmak başlangıç için basit olsa da güzel bir projeydi. Aşağıda minik minik ledler, küçücük mikro işlemciler, piller yanında iğne iplik ve bir sürü dikiş göreceksiniz. İplik dedim de öyle sıradan değil, iletken iplik. Elektrik akımını ileten, kablo yerine geçen bir iplik. Bazılarınız: “e ben bunları bizim elektrikçiden de temin edip kurarım ne var bunda yav” diyebilir. Ancak aşağıda görebileceğiniz her bişey (pil hariç) sorunsuz bir biçimde yıkanabiliyor. Mikro işlemcisi programlanabiliyor.

Ürünler Amerikan Sparkfun firmasına ait Arduino Lilypad Twinkle serisinden. Umarım Türkiye’de biz de bu gibi ürünlere yatırım yaparız. Çocuklarımıza küçük yaşlarda bu devreleri kurmayı, bu ürünleri programlamayı öğretebiliriz. Arduino hakkında daha çok yazılabilir, ancak bunları başka bir yazıya saklayalım 🙂

Evet efendim, genel bir girizgahtan sonra Özlemistan’ın harika vosvosunu nasıl göz kırpar, nefes alır hale getirdik bunlara bir bakalım:

 

lily twinkle kutu içeriği
Resim 1. Lily Twinkle Kutu İçeriği

 

Resim 1’de kutu içeriğini görmektesiniz. Kurulum için gerekli bütün her şey, iğneye kadar düşünülüp kutuya eklenmiş durumda. Size sadece projenizi hazırlayıp sistemi yerleştirmek kalıyor. Şimdi parçaları yakından tanıyalım.

lily twinkle board
Resim 2. LilyPad Protosnap set

 

Resim 2’de sistemin ana parçalarını içeren LilyPad Protosnap seti görmektesiniz. Lily Twinkle mikroişlemci, 4 adet beyaz LED ışık ve pil yuvasıyla birlikte açma kapama düğmesi bir kart üzerine yerleştirilmiş durumda. Protosnap’lerin özelliği sistemin çalışır durumda olması yani kartı kırmadan önce pil yerleştirirseniz hangi ışığın nasıl yandığını görebilirsiniz. Kart üzerinde bağlantının nasıl yapılacağına dair şema da bulunuyor bu yüzden kırıp parçaları çıkarmadan önce bir incelemekte fayda var. Ben takip eden fotoğraflarda bağlantıları adım adım anlatmaya çalışacağım.

 

lilypad-parçalar
Resim3. LilyPad Twinkle seti oluşturan parçalar

 

Resim 3’te Lilypad Twinkle sistemini oluşturan parçaların isimlerini görüyorsunuz: Pil yuvasını ve açma kapama düğmesini içeren parça, mikroişlemci, LED ışıklar ve iletken iplik.

Parçaları tanıdıktan sonra yavaş yavaş kuruluma geçebiliriz.

lilypad artı eksi uçlar
Resim 4. LilyPad Twinkle artı (+) ve eksi (-) uçlar

 

Resim 4’te Lilytwinkle sisteminin artı (+)  ve eksi (-) uçlarını görmekteyiz. Adım adım anlatmaya geçmeden önce bağlantılarımızı genel hatlarıyla şema olarak görelim.

 

Resim 5. LilyTwinkle genel bağlantı şeması
Resim 5. LilyTwinkle genel bağlantı şeması

 

Resim 5. Yapacağımız tüm bağlantılara genel bir bakış.

 

 

lilypad şema
Resim 6.1. LilyPad yerleşim şeması

Bundan sonraki aşamaları Resim 6.1. üzerinden adım adım şematize edip vosvoslu yastık ile örneklendireceğim.

lilypad yerleşim
Resim 6.2. LilyPad yerleşimi

 

Resim 6.2. Dikime geçmeden önce LED ışıkları, pil yuvasını ve mikroişlemciyi projemizin neresine yerleştireceğimize karar veriyoruz. Benim projem vosvoslu yastık ve farlarının yanmasını istiyorum. Bu yüzden iki fara ikişer led ışık yerleştirdim. Açma kapama düğmesi ise yastığın arka tarafındaki açıklıkta olacak. Mümkün olan en mantıklı yerleşim için biraz düşünmekte fayda var. Yani mesela açma kapama düğmesinin uygun bir yerde olması çok önemli. Mikroişlemci açma kapama düğmesine yakın olursa iyi olur gibi düşündüm, tabi bu projenize göre değişebilir. Yerleşime karar verdikten sonra artık dikime geçebiliriz.

 

lilypad bağlantı
Resim 7.1. Mikroişlemci ve pil yuvasının artı (+) uç bağlantısı
Resim 7.2. Mikroişlemci ve pil yuvasının artı (+) uç bağlantısı örneği

 

Resim 7.1. Mikroişlemcinin artı (+) ucu ile pil yuvasının artı (+) ucunu birbirine bağlayacak şekilde iletken iplik ile projemize dikiyoruz. İpliği deliklerden 3-4 kez sarıp sıkıca düğümlemekte fayda var. Temassızlık olursa sistem çalışmaz. Ben projem uygun olduğu için ipliği mümkün olduğunca iki kumaş katmanı arasında gizleyerek diğer noktaya taşıdım. (Resim 7.2.)

 

 

lilypad bağlantı eksi
Resim 8.1. Mikroişlemci ve pil yuvasının eksi (-) uç bağlantısı

 

Resim 8.2. Mikroişlemci ve pil yuvasının eksi (-) uç bağlantısı örneği

 

Resim 8.1. Mikroişlemcinin (-) ucu ile pil yuvasının (-) ucunu birbirine bağlayacak şekilde iletken iplik ile  projemize dikiyoruz. Resim 8.2.’de örneği görülmektedir. Her yeni bağlantıda dikkat etmemiz gereken nokta farklı bağlantı hatlarının birbirine temas etmemesidir. Artı uçları birleştiren iplik ile eksi uçları birleştiren iplik temas ederse kısa devre oluşabilir.

 

Resim 9.1. Led ışık ve pil yuvasının eksi (-) uç bağlantısı
Resim 9.1. Led ışıklar ve pil yuvasının eksi (-) uç bağlantısı
Resim9.2.Led-ışık-eksi-bağlantı
Resim 9.2. Led ışıkların birbirine eksi (-) uç bağlantısı örneği
Resim9.3.Led-ışık-pil-yuvası-eksi-bağlantı
Resim 9.3. Led ışıklar ile pil yuvası eksi (-) uç bağlantısı örneği

Resim 9.1. Led ışıkların eksi uçlarını birbirine ve en son pil yuvasının eksi ucuna bağlıyoruz. Resim 9.2.’de led ışıkların eksi uçlarının birbirine dikimi görülüyor. İpliği yine kumaş katmanları arasında ilerletmeye çalıştım. Resim 9.3.’te ise en sağdaki led ışığın eksi ucundan çıkan ipliğin tekerlek altındaki noktalardan pil yuvasının eksi ucuna gidişini görüyoruz.

 

 

lilypad yerleşim şeması
Resim 10.1. Mikroişlemci ve Led ışıkların bağlantı şeması
Resim10.2.Led-ışık-mikroişlemci-bağlantısı
Resim 10.2. Led ışıklar ve mikroişlemci bağlantısı

 

Resim 10.1. Bu aşamada öncelikle LED ışıkların ne şekilde yanmasını istediğimize karar vermiş olmalıyız. Lily Twinkle mikroişlemci üzerinde 0, 1, 2 ve 3 sayılarıyla belirtilmiş 4 seçenek bulunmakta. (Normalde Lily Twinkle bilgisayara bağlanıp programlanabiliyor ama bu yazıda o aşamaya geçmeyececeğiz.)

0 : Nefes

1 : Kalp atışı

2 : Basit yanıp sönme

3 : Rastgele

LED ışıkların artı uçlarını bu seçeneklerden birine bağlamalıyız. Bütün ışıkları bir noktaya bağlayabileceğimiz gibi her birini ayrı seçeneğe de bağlayabiliriz. Ben tüm ışıkların aynı anda nefes alıp verir gibi yanıp sönmesini istediğim için hepsini “0” seçeneğine bağladım.(Resim 10.2)

lilytwinkle-test
Resim 11. Sistemin test edilmesi

 

Bağlantılarımız tamamlandı. Artık pil yuvasına 3 Voltluk düğme pilimizi yerleştirip on-off düğmesini “on” konumuna getirerek sistemi test edebiliriz. Eğer sorunsuz çalışıyorsa projemizi tamamlayabiliriz.

Vosvosumun farları gayet güzel yanıp sönüyor, artık çalışmamı yastık haline getirebilirim.

Siz de bu tip  bir çalışma yaptıysanız/yapıyorsanız lütfen benimle paylaşın. Bu yazının altına yorum bırakabilirsiniz.

Yepyeni projelerde tekrar görüşmek üzere.

10 Responses

 1. Yolcu

  Çok çok begendim. Ne kadar da güzel anlatmissiniz. 8 yaşındaki Oğlum da bu tarz teknolojilere meraklı. Onun sunneti için ağır aksak olsa da hazırlık yapıyorum. Fikir oldu. Tesekkur ederim. Ayrıca geleneksel üretim ile teknolojiyi bir araya getirmeniz de ufuk acici.

  • özlemistan

   Merhabalar, beğendiğiniz yorum bıraktığınız için teşekkür ederim. Bu teknolojinin çocuklara yönelik çok güzel uygulamaları var, oğlunuz meraklıysa tavsiye ederim gerçekten ucu bucağı olmayan çok güzel bir alan. Sünnetiniz de hayırlı olsun şimdiden, fikir verebildiysem ne ala 🙂

   Sevgiler
   özlem

 2. Ulku

  Merhaba, Arduino Lilypad öğrenmek istiyorum ancak bunun için kursa gitmeli miyim sizce yoksa kendi kendime öğrenebileceğim basit bir sistem midir? Bildiğiniz bir kurs var mıdır acaba? çalışmanız çok güzel olmuş 🙂 paylaştığınız için teşekkürler.

  • Abdurrahim Yılmaz

   Merhaba;

   Yazımı okuduğunuz ve beğendiğiniz için teşekkür ederim. Arduino açık kaynak kodlu elektronik sistemler. Yani programlamasını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Böylece bu sistemelerin nerelerde ve nasıl kullanılacağı tamamen hayal gücümüze kalmış bir durum. Temel bir bilgi almak için hafta sonu bir ya da iki gün süren kurslar mevcut. Doğrudan tavsiye edebileceğim bir kurs bilmiyorum. Ancak İstanbul Başakşehir Belediyesi Living LAB bünyesinde bu kursları geçen yıl ücretsiz vermişti. Kurslara katılmak öğrenim sürecinizi hızlandırır. Tabi youtube’da videoları izlemeniz, blogları okumanız ve hayal gücünüz bu işin en önemli noktası. Takıldığınız birşeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım. Sevgilerle.

 3. ceren

  Keşke yapım aşamalarını video halinde paylaşabilseniz.Ne güzel olur..Elinize sağlık ilk defa böyle bir uygulama gördüm.Teşekkürler

  • özlemistan

   Çok iyi fikir Ceren Hanım keşke yapabilsem ama şu an bu konuyla ilgilenemiyorum malesef.

   Sevgiler..

 4. kübra

  iyi günler yazınız gerçekten çok bilgilendirici. bu alan çok dikkatimi çekti. acaba bu ürünü siz nereden temin ettiniz. teşekkür ederim.

  • özlemistan

   Merhabalar, çok teşekkür ederim. Ürünü sparkfun.com adresinden temin etmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir