Saten el çantası

bordo el cantasi

Fotoğrafta daha önce şu yazıda anlattığım gibi (fakat lastikli değil normal kemerli olarak) diktiğim bordo saten etek, siyah ceket ve bordo eşarpla kullanmak üzere eteğimin artan kumaşından yaptığım çantamı görüyorsunuz. Yapımı çok kolay, benim vaktim kısıtlı olduğu için çok kaliteli olmadı ama siz biraz daha özenerek çok daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

Malzemelerimiz:

 • Kumaş
 • Keçe
 • Mukavva
 • Mıknatıslı çıtçıt

Bu çalışmada dikiş çok az var, vaktim dar olduğundan uydura uydura yapıştırarak yaptım genelde. Önce istediğimiz ölçüye göre keçeyi kesiyoruz. Benimki şöyle:

kece_olcu

Şimdi buna göre daha büyük olacak şekilde kumaşı kesiyoruz ve telalıyoruz. Kumaşın yüzü yukarı bakacak şekilde serip üzerine keçeyi yerleştiriyoruz. Kısa kenarlardaki fazla kumaş paylarını keçenin üzerine doğru yatırıp keçenin uzun kenarlarının hizasından dikiyoruz. (keçeyi çıkarıp dikin) Şöyle:

clutch_dikim

Katlanan yer kapak bölümünü tamamen örtse iyi olur. Şimdi diktiğimiz bölümleri dışına çevirip içine keçeyi yerleştiriyoruz. Dik dursun diye 26 x 18 cm ebatında bir parça mukavvayı orta bölüme keçeyle saten arasına yerleştirdim. Şart değil tabi bu.

mukavva yerlestirme

Her yerini iyice düzeltip ütüledikten sonra keçeyle kumaş kenarları  arasına silikon sürerek sabitliyoruz. Kumaşınız arttıysa bu siyah görünen yeri örtecek şekilde kesip silikonla üzerine yapıştırın. clutch ic

 

Şimdi şekline göre katlayıp  çıt çıt yerlerini işaretliyoruz ve çıtçıtları monte ediyoruz.

clutch cıt cıt

Artık katlayıp kenarlarını kapatabiliriz. Kenarlarını yapıştırdım ve üzerinden gizli el dikişi geçeceğim (ne olur ne olmaz, dökülüp saçılıp rezil olmayalım:)

Son olarak yine satenden bir fiyonk dikip kapaktaki çıtçıtı örtecek şekilde üzerine yapıştırdım.

Bu arada ben satenin ters yüzünü kullandım, eteğimi de bu şekilde dikmiştim. Öyle parıl parıl parlayan saten görüntüsünden hoşlanmıyorum. Çantanın sadece fiyongunu parlak tarafıyla yaptım.

Hepsi bu kadar.

clutch

Anlamadığınız, sormak istediğiniz birşey varsa yorum bırakabilirsiniz.

Sevgilerimle

 

7 Responses

 1. murat kalender

  çantalarınız çok erdigniz bilgiler için sağ olune vgüzel v

 2. esra

  çanta çok hoş yalnız bi şeyi merak ettim bunun içine nasıl bişey koyacağız? :))

  • özlemistan

   Çantamdaki inanılmaz mantık hatasını buldunuz bravo! demek isterdim ama zorunlu bir-iki önemli eşya gayet rahat konuyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir