Dikiş odam var artık!

Kategori: Anlatımlı dikiş projeleri | 4

dikiş odam

Daha önce şu yazımda dikiş malzemelerimle ilgili yaptığım birkaç düzenlemeyi anlatmıştım sizlere. O dönem küçük odam kullanılmayan bir masaüstü bilgisayar, onun masası, ıvırı zıvırı, benim bütün dağınıklığımın toplanma noktası, kumaşlar vs ile işgal altında ve dolayısıyla atıl durumda idi. Ben de dikişlerimi makineyi salondaki yemek masasına taşıyıp orada dikiyordum. Haliyle dağınıklık, etrafa dağılan iplik, toz vs çok sorun oluyordu. Bir de herşey başka odada olduğu için evin içinde odadan odaya gezmek vardı tabi. Kısaca dikiş odası şart olmuştu artık.

Geçen hafta bilgisayar ve masasından kurtulduk çok şükür. Gidip 100×60 cmlik basit bir masa ve birkaç plastik kutu aldım ve işe koyuldum. Odadan büyük eşyalar hariç herşeyi çıkardım. Masayı kurdum.

dikiş masası

Masayı kurdum dediysem aslında o kadar kolay olmadı. Eşim “beni bekle akşama birlikte kurarız” demişti ama ben sabredemedim ve “alt tarafı 4 ayak, birkaç vida yeaa, ne kadar zor olabilir ki?” diyerek başladım……..vee şarjlı tornavida ne kadar mubarek bir aletmiş o gün anladım. Bildiğimiz yıldız tornavida ile çevir de çevir, avucumun içi ezildi, kollarım koptu. E tabi teknik yöntem bilmeden dalınca işe böyle oluyor. Neyse…

kumaş kutuları

Sonuçta masayı kurdum. Plastik kutulara daha önce raflarda bulunan ufak tefek kumaş parçalarımı koydum ve masanın altına yerleştirdim. İki büyük koliye şu an kullanmadığım kumaşlarımı koydum, onlar masanın karşı tarafında bulunuyor, fotoğrafta görmüyorsunuz. Raflara da bu aralar kullandığım kumaşları, keçeleri ve bazı malzemeleri dizdim.

dikis masasi

Sonradan yaptığım bir şeyi daha bu yazıya ilave etmek istedim. Masamın yüzeyi zarar görmesin diye üzerine şu cam gibi görünen plastik örtülerden kestirdim. Merak edenler için eni  1 metre, fiyatı 23 TL/m. Bana biraz pahalı gibi geldi ama yine de 60 cm aldım. Masayla örtünün arasına da boydan boya eski tip mezuramı yerleştirdim bazı şeyleri pratik ölçebilmek için. Başka şeyler de konulabilir fotoğraf yazı filan ama ben beyaz görünmesini tercih ediyorum. Örtünün dezavantajı ise kokusu, iki hafta oldu sereli ama hala oda plastik kokuyor malesef, geçer inşallah.

Ütü masam bu duvarın sağ tarafındaki duvarın önünde sabit, ortada da oldukça geniş bir alan kaldı. Bakalım benim dağınıklığıma kurban gitmezse bu oda şimdilik çok güzel duruyor. Aklımda birkaç düşünce daha var inşallah gerçekleştirebilirsem paylaşırım.

1. Makinemin altına cepli bir mat dikmeyi düşünüyorum. Hem titreşimi ve sesi emer, hem de malzemelerim derli toplu olur diye.

2. Dikiş diktiğim bölge için ilave bir aydınlatmaya ihtiyacım var.

3. Masanın üst kısmına bir raf düşünüyorum.

4. Mantar panomu bu odaya taşıyacağım, uygun yeri tespit edemedim henüz.

Bakalım şimdilik böyle durum.

Son olarak dikiş makinemi de şöyle yakın plan bir takdim edeyim sizlere. Çok mutlu, artık onun da bir odası var 🙂

dikiş makinam

Bu arada elim hala yara, eşim görecek diye tırsıyorum. “Ben sana demedim mi… ” ile başlayacak cümlesi kulaklarımda çınlıyor. Görmeden iyileşse iyi olur 🙂

“Bu değil, bunlar olmaz, beni anlamıyorsunuz, farklı bir oda istiyorum” diyorsanız Pinterest sayfamdaki dikiş odaları bölümünü inceleyebilirsiniz.

Siz de dikiş odaları hakkında fikirlerinizi, tavsiyelerinizi, uygulamalarınızı paylaşırsanız hem ben hem de sayfamı takip edenler çok memnun oluruz.

 

Sevgilerimle

Not: Bu yazıyı yazdıktan yaklaşık bir sene sonra odamı tekrar düzenledim. Okumak için tıklayın.

4 Responses

 1. ilham

  ben de yavaştan yavaştan düzenliyorum atölyemi 🙂 atölye diyorum çünkü sadece dikişten ibaret değil. başka başka hobiler de var. sitemi de kurdum yavaş yavaş başlayacağım. sizin gibi ustalardan okuyup fikir alıyorum. çok güzel düzenlemişsiniz odanızı 🙂 dikiş dersleri için devam bekliyorum benim gibi bir acemi için cep, yaka, fermuar dikiş dersleri çok iyi olacaktır. elinize sağlık bilgiler için, takipteyim sizi

  • özlemistan

   Blogunuz, atölyeniz hayırlı olsun sayın İlham 🙂 Ben en basit haliyle bir dikiş alanı düzenledim ve sürekli yeni bir şeyler eklemeye devam ediyorum. Umarım sizin “atölyeniz” çok daha güzel olur ve hem odanızı hem çalışmalarınızı blogunuzda bizlerle de paylaşırsınız 🙂 Dikiş derslerinin devamı yavaş da olsa gelecek inşallah.
   Sevgilerimle

 2. aysegul

  Merhaba, bayıldım bloğunuza, nacizane bende bu işlerle uğraşıyorum, bazen takıldığım yerler oluyor gezerken sizi keşfettim, emeğinize sağlık çokta faydalandım, odanızı iyi günlerde kullanın, ismim ayşegul bu arada, tanıştığımıza çok memnun oldum, epeydir internetim yoktu yeni yayın yapamadım ama misafir olmak isterseniz belki sayfamda eski dikiş odamı görürsünüz:))
  Eski diyorum çünkü taşındım çok şükür şimdiki odam dahada büyük beklerim, esenkalın…
  aysegulcebiseylerblogspot.com

  • özlemistan

   Merhaba çok teşekkür ederim. Faydalandıysanız ne mutlu bana… Ben de çok memnun oldum tanıştığımıza, mutlaka ziyaret edeceğim.
   Yeni dikiş odanızı da görmek isteriz 🙂

   SEvgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir