Saten kumaşla çalışmak

Kategori: Neler Diktim? | 6

Komşu kızına mezuniyet elbisesi dikerek evdeki kariyerime başlamış bulunmaktayım.

Sanırım ilk kez saten kumaşla çalıştım. Malum; hassas ve kaygan bir kumaştır saten. İyi sonuç elde etmek için mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var, bu yazımda onları sıralayacağım naçizane, maksat halka hizmet.

show saten (esnek saten)

Ütü..

1. Ütüleme işlemi kumaşta ölçü değişikliğine sebep olabilir. Diktikten sonra ütülediğimizde elbisenin ebatlarının değişmemesi için kumaşımızı kesmeden önce mutlaka ütüleyelim.

2. Ütülemeden önce kumaşın küçük bir parçasında ütü testi yapalım, maksimum hangi sıcaklıkta ütülenebiliyor, buharlı ütülenince leke kalıyor mu bakalım.

3. Kumaşı tersinden ütüleyelim.

4. Ütüyü kumaşın boy yönünde hareket ettirelim, ende yapılan ütü kumaşın esnemesine sebep olabilir.

Kesim..

5. Bu kumaşla çalıştığımız sürece kullandığımız malzemelerin kalitesi çok önemli. Bilhassa toplu iğnelerinizin uçları düzgün ve çapaksız olmalı, yoksa kumaşa zarar verebiliyor.

6. Kalıpları kumaşa iğnelerken mümkün olduğu kadar dikiş payları içerisinde iğnelemeye dikkat edelim ki iğne izleri elbisede görünmesin.

7. Dikerken ve keserken kaymaya çok meyilli bir kumaş olduğu için mümkünse teğelle çalışalım, teğel almasak bile toplu iğne ile parçaları sık sık birbirine sabitleyelim.

Dikim..

8. Dikişe geçmeden önce muhakkak çift kat parça üzerinde overlok ve düz dikiş ayarlarımızı yapalım, yeni ve ince iğne kullanalım.

9. Dikerken acele etmeyelim, kontrollü bir şekilde tüm dikişleri yapalım.

10. Dikişi sökmek gerekirse asla dikiş ipliğini çekiştirmeyelim, sökücü yardımıyla bir yüzdeki dikiş adımlarını kesip diğer yüzde kalan ipliği kumaşı deforme etmeden yavaşça kaldıralım.

 

6 Responses

  • özlemistan

   Merhaba, elbise bende değil, fotoğrafı da yok maalesef.

 1. Tuba

  Merhaba. Ben de bir saten elbise dikmeye başlayacağım ama biraz çekiniyorum doğrusu. Ignelemeyi dikiş payına yapıyorum ama on ortası tegelini almalı mıyım.karar veremedim. Iz kalır mı? Bir de astarsız çalışılmaz yakar, çocuk kıyafeti, içine astar olarak ne önerirsiniz? Yazlık kolsuz bir elbise olacak, pervazlari da satenden keserim ama iç astar için muslin kullansam olur mu acaba? Yıkanınca boyut farkı olur mu acaba? Bir de saten üzerine capraz nervür yapıp kesistikleri noktalara inci dikeyim dedim ama saten bu kadar uğraşmayı kaldırır mi?çok sordum kusura bakmayın. Iyi çalışmalar

  • özlemistan

   Merhaba, hiç teğelle çalışmadım inanın bilmiyorum. Astar olarak pamuklu kumaştan ayrı bir iç elbise dikmenizi önerebilirim. Nervür konusunu bir parçada deneyin bence. Her saten farklı olabilir.

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir