Yapıştırma Tabancası

Kategori: Anlatımlı dikiş projeleri | 18

Merhaba hobiseverler,

Keçeyle çalışırken çokça ihtiyaç duyduğum bu tabancayı nihayet alabildim. Şimdi size kendisini tanıtmaya çalışacağım. Silikon tabancası, mum tabancası gibi isimlerle de biliniyor. Sadece keçe için değil, ahşap, plastik, karton, seramik vs pek çok alanda kullanılabilir. Çok basit ama basit olduğu kadar da tehlikeli bir alet bu. Özellikle çocuğu olanlar aman diyim çok dikkatli olun, zira yanık o kadar basite alınacak bir şey değil malumunuz.

Tabancamın markası Einhell, Alman markası ancak üretim yeri tabii ki Çin. Garanti süresi 2 yıl, kullanım ömrü 10 yıl olarak belirtilmiş. Fiyatı  10.90 TL idi.

Önce paketimizi açalım, bakalım neler çıkmış.

paket_icerigi
Tabanca, 3 adet yaklaşık 10 cmlik yapışkan çubuk, kullanma talimatı, güvenlik uyarıları, garanti belgesi ve ürüne ait şemalar.

İlk yapmamız gereken elbette güvenlik uyarılarını ve kullanma talimatını okumak olmalı. Yazılanların hepsini aktarmayacağım ama siz muhakkak okuyun, tabancayı birine ödünç verirseniz de mutlaka gerekli uyarıları yapın ve kitapçıkları da beraberinde verin.

Şimdi önce tabancanın bölümlerini tanıyalım.

tabanca_bolumler
Nozül (uç), ayak çemberi, tetik, yapışkan çubuk

Bu parçalardan sadece ayak çemberi tabancadan ayrı olarak kabloya takılı halde çıktı kutudan. Metalden üçgen şeklinde bir parça, iki ucunu esneterek yuvasına takıyorsunuz. Kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından önemli bir parça, muhakkak yerine takın.

ayak

Artık çubuğu yerleştirip tabancayı çalıştırabiliriz ancak öncelikle  bir kereye mahsus yapmamız gereken bir şey var: Yanmaz zemin hazırlamak. Eriyik haldeki madde değdiği yüzeyi eritebilir, yakabilir, kirletebilir. Bunun için benim aklıma gelen çözüm alüminyum folyo oldu. 25 cmlik kare şeklinde bir parça mukavvayı folyo ile kapladım. Tabancamın ayrılmaz bir parçası olacak. Mukavva yerine bir kutu parçası veya evde bulunan düzgün yüzeyli bir malzeme kullanılabilir.

yanmaz zemin

Yapışkan çubuğumuzu yerine yerleştirerek devam edebiliriz. Çubuğu yuvaya yerleştirip tetiğe basarak gidebildiği yere kadar ilerlemesini sağlıyoruz. Şimdi fişi prize takıp 5 dakika kadar bekliyoruz.

silikon tabancasi

Bekleme süresi sonunda tetiğe basarak erimiş maddenin uçtan çıkışını sağlıyoruz. İlk kullanımda bir çok kez tetiğe basmanız gerekebilir. Ben az kalsın bozuk olduğunu düşünecektim ama sonunda çalıştı.

Eriyen maddeyi yapıştırmak istediğimiz yere dikkatlice sürüyoruz. Çabuk kuruduğu için hızlı hareket etmek gerekiyor.

yapıstırma

İşimiz bittiğinde hemen fişini çekip güvenli bir yerde soğumasını beklememiz gerekiyor.

Önemli bulduğum güvenlik uyarıları:

 • Aleti yanmaz zemin üzerinde kullanmak
 • Çok çok çok dikkatli çalışmak
 • Kullanırken el ve parmaklara bulaşmasını önlemek (aslında yapıştırılacak yer haricindeki her yere bulaşmasını önlemek)
 • Çocuk olan ortamda kullanmamak, çocukların ulaşmalarına engel olmak (oyuncak sanabilirler)
 • Kullanım sonrası fişini prize takılı unutmamak/bırakmamak

Son olarak paketten çıkan çubuklar yetersiz olduğu için 6.70 TL’ye yarım kilo kadar yedek çubuk aldım.  Sanırım uzun süre yeter. Bunu alırken de çubuk çapının tabancaya uygun olduğundan emin olmalısınız.

yedek-yapışkan-çubuk

 

Eh bu yazı burada biter artık. Siz de bu tabancadan kullanıyorsanız lütfen paylaşın. Hangi marka kullanıyorsunuz, memnun musunuz, hangi işler için ne tür malzemeleri yapıştırmakta kullanıyorsunuz? Bunları yazarsanız almak isteyenler için güzel bilgiler olacaktır.

Ben bu konudaki fikirlerimi bir müddet kullandıktan sonra yazacağım.

Hoşçakalın.

18 Responses

 1. Bahar

  Çok teşekkür ederim, ayrıntılı ve açık anlatiminiz için. Ben Rapid Point tabancasını yeni aldım, kullanım ile ilgili bilgi ararken, sizin yaziniza denk geldim:) ilk defa kullanacağım, şimdilik pratik bir alete benziyor. Bir de, yanına renkli silikon cubuklarindan aldım:) deneyeceğiz bakalım!

  • özlemistan

   Merhaba Bahar Hanım, güle güle kullanın tabancanızı o zaman 🙂 Gercekten pratik bir alet. Renkli silikon çubuk görmemiştim hiç eminim güzeldir. Çalısmanızda kolayliklar dilerim.
   Sevgilerimle

 2. Mustafa ÇAY

  Merhabalar Hocam ,

  Müsadeniz olur ise İhtiyacı olanlar için fiyat ve firma iletişim bilgilerini iletmek istiyorum
  Orient marka tabanca 10 TL
  Akfix marka ince mum slikon 1 kg (34 adet ince çubuk vardır.) 12 TL

  İhvan Grup Ltd.
  M.Akif Mh.İnönü Cd No:15 K.Çekmece İstanbul
  0212 552 0855
  0532 3506125

 3. fulya

  gerçekten bilgiler on numara şuan bunu almak istesek satış konusunda kimden yardım alabiliriz.

  • özlemistan

   Merhaba, teşekkür ederim. Hobi marketlerinde, yapı marketlerde veya internet üzerinde kolayca bulabilirsiniz.

   Sevgiler

 4. Arzu

  Merhaba, bu yapıştırıcı tabancadan memnun kaldınız mı, merak ettim işe yararlılığını, ben de almayı düşünüyorum , o yüzden soruyorum 🙂

  • özlemistan

   Merhaba Arzu Hanım, evet gayet memnunum ama bunu aldıktan sonra daha ince uçlu ufak tefek tabancalar gördüm onlar daha kullanışlı olur gibi geldi ama bilmiyorum tabi 🙂

   sevgiler

 5. Gulsum

  Ben yalnış yapıştırıcı çubuk kullandim, slikon tapancam büyük ben küçükler için olanını taktım bozulurmu?

 6. Mevlüt tımmaz

  Tabancamın tetiği kırıldı iç şemasını gösteten resim yokmu

 7. Tayfun korkmaz

  Bende ayırdım ama birlestiremiyorum yay var bi tane o nasl yapılacak nolur yardm edin iki tane küçük silikon mum vermişler bn onu iyice içine soktum bişey olur mu

  • özlemistan

   Ne yazsam bilemedim 🙂 Umarım halletmişsinizdir.

   Sevgiler

  • özlemistan

   Merhaba, satış yapmıyorum yazıyı bilgilendirme amaçlı yazdım.

 8. Kadi

  Abla benimki çok ısınıyor ama çok uzun sürede ne silikon çıkmıyor neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir